hussar.com.pl - husarsko- kresowy serwis internetowy HUSARIA - 483 rocznica urodzin Stefana Batorego

W dniach 17 i 18 września 2016 roku, do Simleu Silvaniei udała się grupa trzydziestu rekonstruktorów historycznych z Polski, odtwarzających szlachtę, w tym husarię, by uczcić rocznicę urodzin Stefana Batorego.

Wydarzenie zostało objęte honorowym patronatem przez Ministerstwo Obrony Narodowej, Generała Broni Leszka Surawskiego- Inspektora Wojsk Lądowych Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych oraz Senatora Profesora Jana Żaryna, przy wsparciu logistycznym Wojska Polskiego, w postaci transportu delegacji autokarem.

Organizatorem i pomysłodawcą wydarzenia ze strony polskiej był Bartosz Siedlar, działający w ramach Chorągwi Husarskiej im. Hetmana Stanisława Żółkiewskiego i hussar.com.pl- husarsko- kresowego serwisu internetowego, zaś ze strony rumuńskiej władze miasta Simleu Silvaniei.

Wydarzenie na zamku otworzyły przemowy Prezydenta miasta Simleu Silvaniei i organizatora ze strony polskiej, który przedstawił zgromadzonym powody przybycia delegacji, przybliżył sylwetkę Króla Stefana Batorego oraz przedstawił wszystkie przybyłe grupy odtwórstwa historycznego. Podczas otwarcia polska delegacja przekazała władzom miasta okazały, drukowany na płótnie portret Króla Stefana Batorego.

W ciągu trwającego dwa dni festiwalu, zatytułowanego przez stronę rumuńską „Dni zamku Batorych- I edycja”, na dziedzińcu rezydencji Batorych, odbywały się prezentacje formacji, pokazy, przemarsz przez miasto oraz bitwa, w której odtwórcy historyczni zainscenizowali walkę o zamek rycerzy polskich z siedmiogrodzkimi z 1657 roku.

Wydarzenia na zamku Batorych w Simleu Silvaniei przyciągnęły tłumy mieszkańców miasta, jak również widzów z regionu oraz media, które szeroko je transmitowały i komentowały.

W niedzielę 18 września, polskie rycerstwo wzięło udział we mszy świętej w kościele wzniesionym przez Batorych i w którym Stefan Batory został ochrzczony.

Stanęła husarska warta honorowa, a proboszcz kościoła na naszą część, swoje kazanie wyświetlił na ekranie w języku polskim.

Podczas nabożeństwa odczytane zostały listy w jeżyku polskim i rumuńskim od Jego Ekscelencji Ambasadora RP w Bukareszcie- Marcina Wilczka, skierowane do mieszkańców miasta i uczestników polskiej delegacji, po czym proboszcz poświęcił i pobłogosławił polskich rycerzy.

Po mszy świętej, w kościele, chór skautów Istvana Batorego odśpiewał węgierską pieśń na cześć Józefa Bema, hymn węgierski i hymn polski, co było dla nas- przedstawicieli polskiego rycerstwa powodem ogromnego wzruszenia.

Podczas pobytu w Simleu Silvaniei, polska delegacja złożyła również kwiaty przed pomnikiem Stefana Batorego, który znajduje się u podnóża kościoła.

Wydarzenie okazało się wielkim sukcesem i przyniosło nam Polakom ogromne wzruszenia i satysfakcję. Odtwórcy pięknie i godnie przedstawili polski oręż z XVI i XVII wieku, czasów największej potęgi państwa. Władze lokalne już zapowiedziały chęć ponownego zaproszenia nas na jeszcze większe wydarzenie, w przyszłym roku.

Ogromne uznanie wzbudzili również Żołnierze Wojska Polskiego- kierowcy wojskowego autokaru, którzy podczas uroczystości prezentowali się w mundurach galowych.

Zarówno dla uczestników polskiej delegacji, jak i strony rumuńskiej, bardzo podnosiło to rangę wydarzenia i dodawało mu uroczystej oprawy.

Dla strony rumuńskiej nasza idea przybycia i uczczenia wspaniałego władcy okazała się doskonałą okazją i motywacją do rewitalizacji ruin zamku Batorych i stworzenia pierwszego takiego historycznego wydarzenia w Rumunii.

Fakt, że rocznica urodzin Stefana Batorego objęta została honorowymi patronatami przez Ministerstwo Obrony Narodowej i Wojsko Polskie, stanowiło nie tylko dla polskich uczestników, ale i strony rumuńskiej, ogromne wyróżnienie i zaszczyt.

Strona rumuńska, zrewanżowała się wspaniałym i godnym przyjęciem polskiej delegacji, zapewniając jej uczestnikom doskonałe warunki, gościnność i wiele wzruszeń.

Władze miasta Simleu Silvaniei już zapowiedziały organizację II edycji tego wydarzenia za rok.

Organizatorzy i uczestnicy wydarzeń w mieście narodzin Stefana Batorego bardzo dziękują Ministerstwu Obrony Narodowej, za objęcie wydarzenia patronatami honorowymi i wsparciem logistycznym, bez którego obchody 483 rocznicy urodzin Stefana Batorego nie mogły by się odbyć.

 
 
 
Powered by Phoca Gallery