Rozpinane spodnie husarskie

Spodnie "husarskie", "z boku otwarte, a z przodu zamknięte"

(bywały też spodnie, rozpinane z tyłu)

Niegdyś, sporo przed 2010 rokiem, zamawiając guzy do żupana, zamówiłem dodatkową ich liczbę do spodni...
Tak, do spodni, bo u husarza na tzw tablicy gołuchowskiej, po bokach nogawek takie guzy widać.
Ich wytwórca, Andrzej Mikiciak, dociekał, jaki cel one miały.
Sam nie znałem uzasadnienia, ale skoro były na obrazie datowanym na około 1620 rok, też tak chciałem.
Dociekając, w/w twórca twierdził (i słusznie), że drzewiej, takie guzy na spodniach, raczej nie mogły mieć tylko roli ozdobnej.
Z tym pozostaliśmy, nierozstrzygając, jaki cel guzy na spodniach miały.
Znam nie jedną dyskusję, o niezwykle obcisłych spodniach, nie tylko z Gołuchowa, ale i Stefana Batorego... o tym, że zapewne musiały być wykonane z elastycznego materiału, skoro były aż tak opięte/ obcisłe. 
Otóż nie musiały być elastyczne. Mamy już wiedzę i chyba jako pierwsi o tym publicznie (na fb) piszemy- czemu służyły guzy po bokach nogawek obcisłych spodni czy to JKM Stefana Batorego, czy z "tablicy gołuchowskiej" i innych postaci z tamtej epoki...:

„Zwykłe męskie ubranie w Polsce składa się z dwóch sukien, [noszonych] jedna na drugą, z których dolna [żupan] jest z ciemnego materiału i bez podszewki, górna [kontusz] zwykle z sukna i choćby w samą kanikułę podszyta futrem. Obie suknie sięgają aż do nóg; pod nimi noszą bardzo obcisłe spodnie, z boku otwarte a z przodu zamknięte, żeby zimno, kiedy zimą siedzą na koniu, z przodu nie mogło się wciskać.”[2]

2 Ulryk Werdum, Dziennik podróży 1670 – 1672. Dziennik wyprawy polowej 1671. Włumaczenie na język polski Dalia Urbonaitė. Wstęp, opracowanie, indeksy: Dariusz Milewski. Wilanów 2012. s. 70.

 

 

 

Wiadomości